Pořídili jste si konečně svůj vysněný dopravní prostředek a od té doby vám klasické kolo stojí v garáži? Pohybujete se teď po městě výhradně na elektroskútru, elektrické koloběžce nebo elektrickém longboardu?

Zabezpečte svého nového miláčka proti krádeži. Investujte do kvalitního zámku a dodržujte pár základních pravidel.

Rizika krádeže elektrických vozidel

zámek kotoučové brzdyElektroskútry, elektrické koloběžky a další elektrická vozítka jsou bohužel častým cílem zlodějů. Láká je především vyšší cena, která se někdy pohybuje i ve vyšších desítkách tisíc. Zlodějům je tudíž jasné, že i když například elektroskútr prodají pod cenou, stále jim hodně peněz zbude.

Manipulace s elektrickou koloběžkou nebo elektrickým longboardem je navíc velmi snadná. Z místa činu je většinou stačí prostě odnést.

Nejčastěji ke krádežím elektrických vozidel dochází ve městech a na veřejných parkovacích místech. Pozor si musíte dávat zejména v problematických městských částech (například u nádraží nebo ve čtvrti, kde žijí sociálně slabší občané).

Krádež elektroskútru či elektrokoloběžky pro majitele neznamená jen finanční ztrátu, ale i mnoho problémů. Odcizení je třeba nahlásit, vyřešit vše s policií a případně i s pojišťovnou. To vše zabere spoustu času. Určitě se tedy vyplatí své vozidlo před krádeží zabezpečit.

Základní tipy pro zabezpečení vozidla

Pokud nechcete, aby vám vaše elektrické vozidlo bylo odcizeno, snažte se riziko krádeže snížit na minimum. V ideálním případě nenechávejte své vozidlo na veřejném místě bez dozoru. Pokud to jen trochu jde, berte ho s sebou.

Pokud to nejde, zaparkujte ho na osvětleném místě, které je pod dohledem kamer. Věřte tomu, že 90 % zlodějů bezpečnostní kamery od krádeže odradí.

Opuštěným místům a zapadlým koutům se raději vyhýbejte, k parkování vybírejte spíše místa, kde se pohybuje hodně lidé a kde není snadné něco nepozorovaně odcizit.

Mechanické zámky

Jednou z možností, jak chránit své elektrické vozidlo proti krádeži je pořízení mechanického zámku.

  • Lankový zámek: pružný, lehký, dlouhý, levný, ale ne příliš odolný, a ne příliš bezpečný
  • Řetězové zámky: vysoká míra zabezpečení, jsou ale poměrně těžké, a tudíž nevhodné k převážení
  • Skládací zámky: vysoká míra zabezpečení, kompaktní tvar, vyšší váha a vyšší pořizovací cena
  • U zámky: velmi odolné proti mechanickému násilí, neskladné a těžké

Jaký zámek tedy vybrat? Obecně platí, že čím kvalitnější zámek, tím vyšší je jeho hmotnost (a také cena). Na zámku se ale nevyplatí šetřit. Říká se, že cena zámku na kolo by měla tvořit 10 % ceny jízdního kola.

zamčení ke sloupu

Skvělou volbou pro elektroskútry bývá skládací zámek (je odolný, ve složeném stavu malý). Pro elektrokoloběžku se hodí dlouhé zámky, které můžete koloběžkou proplést.

Speciální tip pro vás: Pořídit si můžete i mechanický zámek doplněný o pohybové čidlo a hlasitý alarm. Alarm se aktivuje pohybem elektrokola a nepříjemný zvuk zloděje od krádeže odradí.

Správný zámek však nestačí. Zámek musíte umět také správně používat. Elektroskútr i elektro koloběžku zámkem připevněte k něčemu pevnému a bytelnému – ke stojanu, k zábradlí, ke stromu, k lavičce.

Dopravním značkám se raději vyhýbejte, mnohdy se totiž dají ze svého ukotvení úplně vysunout. V ideálním případě elektrické vozidlo k pevnému objektu přichyťte na více místech.

Speciální tip pro vás: Pořiďte si zámek na kotouč, který se upevňuje přímo na kotoučovou brzdu elektrokoloběžky a zabraňuje tak otáčení kol a ve výsledku tak i nepovolenému odjezdu.

Vyberte si značkovou kvalitu

nabídka zámků na skútr

Elektronické bezpečnostní systémy

Mechanické zámky se obecně doporučují pro vozidla s hodnotou kolem 40 000 Kč. Pokud máte dražší elektrické vozidlo, vyplatí se vám například elektronický čip. Ten vám v případě krádeže umožní vozidlo najít. (Čip pošle do vašeho telefonu informaci o tom, kde se vaše ukradené vozidlo nachází.)

Pořídit si můžete také elektronický GPS zámek, který je vybavený jak alarmem (ten začne houkat, když s ním někdo hýbe), tak i GPS modulem. Zámek odesílá upozornění přímo do vašeho mobilu a vy tak můžete sledovat, zda je vaše elektrické vozidlo stále na tom samém místě, kde jste ho nechali (případně kam bylo přemístěno).

Hlavní výhodou elektronického zabezpečení je především to, že pokud už přeci jen dojde ke krádeži, je mnohem větší šance získat svůj majetek zpět.

elektronické zabezpečení skútru

Parkování a skladování vozidla

Své elektrické vozidlo parkujte, pokud možno na bezpečných místech. Mezi ta se řadí nejrůznější zabezpečené veřejné prostory, garáže, kolárny, klece pro jízdní kola apod. Ideální je, pokud jsou tato místa pod dohledem kamer.

Doma můžete svůj elektrický skútr nebo elektrickou koloběžku nechat například v uzamčené garáži nebo v uzamčeném sklepě. Parkování ve společné panelákové kolárně příliš nedoporučujeme. (Je-li vaše vozidlo menších rozměrů, případně jde složit, můžete si ho s sebou vzít do bytu a uložit ho například v předsíni nebo v komoře).

Závěrem

Chcete-li svůj elektrický skútr nebo elektrokoloběžku uchránit před zloději, nic neriskujte. Parkujte výhradně na bezpečných místech (ideálně takových, která jsou pod dohledem kamer) a své elektrické vozidlo zamykejte.

Investujte do kvalitního mechanického zámku, případně si k mechanickému zámku pořiďte ještě elektronický alarm s GPS lokátorem. Pokud už vaše vozidlo přeci jen někdo ukradne, mnohonásobně se zvýší šance, že ho dostanete zpět.

Speciální tip pro vás: Snažte se, aby zámek neležel na zemi. Na zemi se totiž dá nejlépe přeštípnout.